טיפול בכאבי ברכיים

פנו למומחי פיזיותרפיה עם נסיון רב בכאבי ברכיים

הברכיים כואבות? אתם לא לבד!

לו הייתה תחרות על האזור בעל השכיחות הכי גבוהה לתלונות מטופלים, סביר מאד להניח שהברכיים היו מקבלות מקום של כבוד על הפודיום, בקרב האוכלוסייה הכללית ואפילו עוד יותר כשמדובר בספורטאים ובאוכלוסיית הגיל השלישי.

בשביל להבין מדוע זוכה הברך לכבוד שכזה, עלינו לעמוד על כמה מאפיינים ייחודיים שלה:

 • הברך עומדת בעומסים גדולים מאוד. היא נושאת כמעט את כל משקל גופינו ובזמן ריצה וניתורים היא בנויה לנשיאת משקל של פי חמישה ויותר ממשקל הגוף!
 • בברך, קיימת התאמה מפרקית מינימאלית (זאת בניגוד לירך למשל בה ישנה התאמה מפרקית טובה הרבה יותר - מכתש ועילי). עיקר הייצוב שלה מתבסס על הרצועות ועל השרירים (מה שלמעשה נכון לגבי כל מפרק בגוף אבל מקבל משנה תוקף בברך).
 • בברך, בנוסף לסחוס הרגיל שמצפה את קצוות העצמות , נמצא גם המניסקוס - סחוס נוסף שמטרתו בלימת זעזועים והתאמה מפרקית טובה יותר.
 • לעצם הירך ועצמות השוק, במפרק הברך יש גם עצם נוספת, הפיקה או פטלה בשמה הלטיני, המהווה חלק ממנגנון היישור של הברך ומאפשרת עבודה יעילה וחזקה יותר של שרירי הארבע ראשי.

החדשות הטובות הן שכיום קיימים מגוון טיפולים למנעד הרחב של בעיות הברכיים המוכרות (וגם אלו הפחות מוכרות). כאן בפיזיותר אנו מציעים מגוון טיפולים רחב בשיטות יעילות ומוכחות שיסייע לכם להפטר מהכאבים ולהחזיר את האיכות לחיים שלכם. 

השאירו פרטים כאן למידע נוסף וקביעת תור לאבחון ואנו נחזור אליכם בהקדם
  או פשוט חייגו 055-8818519 (ניתן גם לשלוח הודעת WhatsApp)

  לשמחתנו, הגוף שלנו מיועד לעמוד בעומסים אלו וברוב הפעמים אף מצליח בצורה מרשימה ויעילה. יתרה מזאת, גם כאשר יש נזקים וירידה באיכות הסחוסים, כחלק טבעי מהזדקנות, גופינו ידע לחלק ולווסת את העומס ולהתאים את כלל המערכות לשינויים טבעיים אלו.
  יחד עם זאת, פעמים רבות מופיעים כאבים רבים בברכיים. לא תמיד ברור מה המקור אבל יכולים להיות לכך מספר גורמים שניתנים להתערבות, טיפול והטבה:

   1. כאבים בקדמת הברך: אפשרות אחת הינה חוסר איזון של המפרק בין עצם הירך לפטלה. הפטלה הינה עצם "צפה" ולמעשה מוחזקת על ידי שריר הארבע ראשי. ברגע שהיא תסטה ממסלולה הרצוי, עלולים להופיע כאבים בקדמת הברך. פעמים רבות מדובר בחוסר איזון של ראשי שרירי הארבע ראשי, לדוגמא במקרה בו שהראש החיצוני ימשוך חזק יותר או מוקדם יותר את הפטלה החוצה, ביחס לראש הפנימי כמו במצב בו רכב נוסע על כביש עם שני גלגלים על האספלט ושני גלגלים על השול. עבודה בפיזיותרפיה על איזון שרירי מתמקדת הן בשריר הארבע ראשי והן בכלל השרירים מסביב לברך וביכולתה לעזור לפטלה לחזור למסלולה ובכך לתרום לתפקוד יעיל יותר ולהפחתה משמעותית בכאבים.
   2. כאבים בברך בסדק המפרקי: באזור זה, יכולים להיות מעורבים המניסקוסים.
    אם מדובר באירוע טראומתי עם נזק משמעותי כתוצאה מכך, לדוגמא בזמן משחק כדורגל/ סקי ועוד, על פי רוב תלווה הפציעה בכאבים רבים, נפיחות ומגבלה בתנועה. כאן יש מקום לשקול יחד עם הפיזיותרפיסט, עם אורטופד ובמידת הצורך עם ביצוע ההדמיות הרלוונטיות ( צילום/ CT, MRI ואו US) האם מדובר בנזק מוגבל שעבודה טובה במכון הפיזיותרפיה תוכל להביא לתנועה מלאה, איכותית וללא כאבים ותפקוד איכותי או שיש מקום לשקול פרוצדורה כירורגית לתיקון הנזק. חשוב לציין שמצד אחד פעמים רבות אכן יש מקום לבצע ניתוחים אבל מנגד פעמים רבות, טיפול פיזיותרפי איכותי יכול לחסוך פרוצדורות פולשניות ולהחזיר לתפקוד מלא.

  אם מדובר בנזק מצטבר של המניסקוסים, על פי רוב, מדובר ב"תהליכי הזדקנות טבעיים" של הרקמות. כאן מומלץ טיפול פיזיותרפי שעיקרו המשמעותי יהיה החזרת טווחי התנועה לברך, בדגש על יישור הברך, שיפור היציבות וחיזוק שרירי טוב. למעשה ניתן לומר שחלק גדול מאוד מהאנשים בגילאי 50 פלוס, יהיו בעלי "שינויים ניווניים או קרעים שמקורם בהזדקנות הרקמות" ולא יסבלו מכאבים, דבר המצביע על כך שגודל הנזק או עצם הנזק לא מהווה אינדיקציה מיידית כגורם לכאבים או כדבר שמחייב "תיקון של הסחוסים".

  1. טראומה לרצועות הברך: הפגיעה השכיחה היא בעיקר ברצועה הצולבת הקדמית. בדרך כלל בשלב הראשוני תגרם מגבלה משמעותית, אבל לטווח הרחוק תבוא בעיקר לידי ביטוי בפגיעה ביציבות הברך. גם כאן מומלץ כמובן להתייעץ עם אורטופד מומחה ואף לעיתים לבצע בדיקות הדמייה לאבחון מדויק. עם זאת השאלה החשובה כאן היא התפקוד הפונקציונאלי ורמת הפעילות של המטופל. כל עוד אין פגיעה מהותית באיכות החיים והתפקוד, אין הכרח למהר ולבצע שחזור ניתוחי. פעמים רבות חיזוק אינטנסיבי ואיכותי של השרירים יכול לשפר את רמת התפקוד ולאפשר פעילות ספורטיבית טובה ואיכותית, בעיקר ברמת הספורט החובבני.
   במידה ולא מושג שיפור יש כמובן אפשרות ללכת ולבצע שחזור ולאחר מכן לבצע שיקום פיזיותרפי שיאפשר חזרה לפעילות מלאה ואיכותית.
  2. כאבים כתוצאה מעומס יתר על שרירי הברך והרקמות המקיפות אותה כגון גיד הפטלה, ITB או שרירי הירך האחוריים. כאן יש מקום לאבחון יסודי והבנה של תוכנית האימון, העומסים שמופעלים על הברך, היציבה, פציעות קודמות ועוד ולאחר מכן נתמקד בהפחתת עומסים ומתן תנאים אופטימליים להתאוששות הרקמות וחזרה לפעילות מלאה. חשוב לאבחן מוקדם ככל הניתן ובמקרים רבים לחסוך השבתה ממושכת ותסכול רב.
  3. פעמים רבות, מקור הכאב אינו בברך עצמה אלא "השלכה" או תגובת משנה כתוצאה מבעיה באזורים אחרים, באותה הרגל, ברגל הנגדית או בעמוד השדרה.
  4. בכל אחד מהמקרים האלו שמהווים רק חלק מכלל הסיבות לכאבים בברך, יש מקום לבצע אבחון יסודי על ידי פיזיותרפיסט, לבחון את מכלול הסיבות והגורמים, מגורמים פיזיקאליים פשוטים ועד עומס נפשי, עומס בעבודה, החלפת נעליים, שינוי דפוסי פעילות ותנועה ועוד ובהתאם לכך לבחון תוכנית שיקום ואימון לחזרה לתפקוד מלא. במידת הצורך יש מקום לתפור חליפה שיקומית שתשלב פונקציות רבות נוספות החל מרופא מטפל, אורטופד ועד מאמן הכושר/ ריצה/ שחיה/ פילאטיס וכד. שילוב של כלל הגורמים יביא לתוצאה האופטימלית ולחזרה לחדווה שבתנועה.

  המסקנה 123 העיקרית לסיכום, היא שבאמצעות התאמת תכנית טיפולים משולבת ניתן להתגבר על כל בעיה ולחזור לתפקוד מלא ותנועה נכונה ובריאה. אם גם אתם סובלים מבעיות כאלו או אחרות בברכיים או מכירים מישהו שסובל מהן – אל תתלבטו. פנו עוד היום למומחים של פיזיותר ותחזירו לעצמכם את התחושה הטובה שמגיעה לכם!

  חייגו 055-8818519 (ניתן גם לשלוח הודעת WhatsApp) או השאירו פרטים באתר ונחזור אליכם בהקדם!
   10 טיפים איך להתחיל להתאמן חכם

   10 טיפים איך להתחיל להתאמן חכם

   אי אפשר להתעלם כיום מטרנד הריצה. כמות הרצים ואירועי הריצה בארץ ובעולם …

   האם ישנם גורמי סיכון לפציעות ספורט ברצים?

   ריצה היא פעילות מבורכת שטומנת בחובה יתרונות רבים. למעשה כיום מתייחסים …

   פציעות בזמן הכנה למירוץ, כיצד להישמר?

   כיצד נקטין את הסיכוי להיפצע בזמן ההכנה למירוץ

   כיום , לא ניתן להתעלם מהעליה העצומה בכמות האנשים שרצים ומשתתפים במירוצים …