מאמרים ומידע נוסף

חדשות הבריאות: מאמרים וסרטונים מקצועיים לאורח חיים בריא

יתרונות הפעילות האירובית

פעילות בגוף, כמו כל פעילות בטבע, דורשת אנרגיה. על מנת ליצור אנרגיה, מתרחשים בגוף שני תהליכים עיקריים: תהליך אירובי המתבסס על חמצן ותהליך אנאירובי שאינו תלוי חמצן. בשני התהליכים הגוף משתמש ב" דלק" – מקורות האנרגיה שבגוף (פחמימות ושומנים), וממיר אותו לאנרגיה בסיוע החמצן או בלעדיו.

לדוגמא, ריצת 100 מ' היא פעילות אנאירובית טהורה ורצים מקצוענים לא נושמים אפילו פעם אחת במהלך הריצה! (יאללה כולה 10 שניות. עכשיו אתם מבינים למה הם רוצים לסיים את הריצה מהר…), בניגוד לריצת מרתון המתבססת על פעילות אירובית.

מהם היתרונות של פעילות אירובית ולמה היא כל כך מומלצת?

פעילות אירובית שמה דגש על סיבולת שריר, כלומר יכולת השריר לעבוד לאורך זמן מבלי להתעייף. רוב פעילויות היום יום שלנו הינן מסוג זה: הליכה/ עמידה לאורך זמן, ישיבה ממושכת, עליה וירידת מדרגות וכד'. פעילות אירובית משפרת את יכולת הגוף לעמוד במשימות אלו לאורך זמן, כמו לסיים עליית קומת מדרגות מבלי להתנשף וללא כאב בשרירים (מישהו אמר מעלית?…)

פעילות אירובית משפרת משמעותית את תפקוד הלב. הלב הינו שריר וככל השרירים ניתן לחזקו. אימון אירובי גורם לחיזוק שריר הלב, בכל פעם שהלב מתכווץ הוא מזריק כמות גדולה יותר של דם לגוף, דבר שמאפשר לו לפעום פחות פעמים בדקה וכך לעבוד פחות קשה (אצל אצני מרתון דופק המנוחה בממוצע 40 פעימות בדקה לעומת ממוצע של 60-70 פעימות בדקה באדם לא מאומן).

בפעילות אירובית אנו משפרים גם את עבודת שרירי הנשימה וכמו שריר הלב, שרירי הנשימה יוכלו לעבוד חזק יותר ולמשך זמן רב יותר, וכך לספק לגוף את כמות החמצן הדרושה לו גם במאמץ מבלי להתעייף, להיכנס "לחוב חמצן" ול"קוצר נשימה".

כמו כן, בזמן אימון גופני ובמיוחד במהלך פעילות אירובית, הגוף מפריש חומרים נוגדי כאב, חלק מהחומרים מגיעים למוח ("אופיאטים") והם אלו שגורמים לנו לתחושת הרגיעה והשלווה שלאחר האימון הגופני.

פעילות גופנית מתבססת על מקורות האנרגיה שבגוף (פחמימות ושומנים) ובכך מצוינת להפחתת משקל. בנוסף העלאת מסת השריר בגוף מגבירה את חילוף החומרים הבסיסי דבר משמעותי אף הוא להפחתת משקל(על זה בטיפ נפרד…)

יתרון נוסף של פעילות אירובית המתבצעת בעמידה תוך כדי נשיאת משקל הוא שיפור צפיפות העצם והקטנת הסיכוי לשברים.

יתרון נוסף הוא שיפור יכולת הגוף להתרכז ולהתמיד במשימות קוגניטיביות מורכבות (שחקני שחמט ונהגי מרוץ, שלכאורה פעילותם אינה דורשת מאמץ פיזי, נמצאים בכושר מצוין! שיש בו לתרום לריכוז ולמאמץ במהלך המשימות).

בקיצור, אם אתם עדיין יושבים בבית, יאללה לצאת החוצה להתאמן…

Comments for this post are closed.
10 טיפים איך להתחיל להתאמן חכם

10 טיפים איך להתחיל להתאמן חכם

אי אפשר להתעלם כיום מטרנד הריצה. כמות הרצים ואירועי הריצה בארץ ובעולם …

האם ישנם גורמי סיכון לפציעות ספורט ברצים?

ריצה היא פעילות מבורכת שטומנת בחובה יתרונות רבים. למעשה כיום מתייחסים …

פציעות בזמן הכנה למירוץ, כיצד להישמר?

כיצד נקטין את הסיכוי להיפצע בזמן ההכנה למירוץ

כיום , לא ניתן להתעלם מהעליה העצומה בכמות האנשים שרצים ומשתתפים במירוצים …